Tasarımcılar İçin İlham Kaynağı Olabilecek 10 Web Site

9.03.2023 | 0 yorum

İçerik üreticilerinin hayal gücü yüksek, ilham kaynağı geniş ve tasarım gözü kuvvetli olmalıdır. Fakat bazı zamanlarda tasarımı oluşturmak için ilham gelmediği zamanlar oluyor. Başka tasarımcıların çalışmalarından ilham alabilmek için birtakım web siteler bunun için fayda sağlamaktadır. Web tasarımı, logo tasarımı, afiş tasarımı, tipografik tasarım, illustrasyon vb. herhangi bir tasarım için ilham kaynağı olabilecek siteler fazlasıyla kolaylık sağlamaktadır. Her geçen gün gelişen teknolojileri ve teknolojinin gelişmesiyle tasarım unsurlarının artması içerik üreticileri tarafından tasarım sektörünün daha da gelişmesini amaç ediniyor. Tasarımcılar için ilham kaynağı olabilecek 10 web siteyi sizler için derledim. 

Tasarımcılar İçin İlham Kaynağı Olabilecek 10 Web Site

1. Pinterest

Hemen hemen her tasarımcının bildiği Pinterest, grafik tasarımın birçok alanında büyük bir yelpazeye sahiptir. Tasarımda ilham oluşturabilecek içerikleri, yapmak istediğiniz tasarım için birkaç kelime ile arattığınızda birçok tasarıma ulaşabilirsiniz. Kendiniz de yaptığınız tasarımları diğer tasarımcılara ilham kaynağı olabilmesi için yayınlayabilirsiniz. Pinterest bu açıdan tasarımcılar için bir hazine gibidir.

Bağlantı: Pinterest

2. Behance

Adobe’un portfolyo sitesi olan Behance, yeni sanat akımlarını takip etme ve grafik tasarım açısından kolaylık sağlamaktadır. Popülerlik sıralaması özelliğiyle en çok beğenilen portfolyoları görerek kendi tasarımlarınız için fikir oluşturabilirsiniz. Sadece portfolyo ile sınırlı kaldığını düşünüyorsanız rahat bir nefes alabilirsiniz. Çünkü Grafik Tasarım, Web Tasarım, Moda Tasarımı, Fotoğrafçılık, Reklamcılık ve Mimari gibi birçok alanda ilham kaynağı olabilecek kategorilere sahiptir.

Bağlantı: Behance

3. Freepik

Freepik, tasarımcıların en çok sıkıştığı anda hazır şablonları sayesinde tasarımcılara ilham olabileceği gibi kaynak da olmaktadır. Buradan ücretsiz olarak birçok kaynağa erişebilirsiniz. Fotoğraflar, şablonlar, vektörler, ikonlar gibi yüzbinlerce kaynaktan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Freepik, tasarım unsurları açısından tasarımcılara ilham kaynağı olabilecek neredeyse sınırsız kaynağa sahiptir.

Bağlantı: Freepik

4. Instagram

Instagramtasarımcıların birçok konuda faydalanabileceği ve ilham alabileceği geniş kapsamlı bir platformdur. Kendi yaptığınız tasarımlarınızı paylaşabileceğiniz veya tasarımlarını beğendiğiniz kullanıcıların çalışmalarından esinlenebileceğiniz özelliklere sahiptir. İçerik üretimi, grafik tasarımı, reklamcılık, sanat, kısayollar, websiteler vb. birçok kategoride ilham kaynağı olabilecek sayfaları güncel olarak takip edebileceğiniz ve tasarım sektörünü bir iş kapısı olarak da kullanabileceğiniz verimli bir platformdur.

Bağlantı: Instagram

5. Reddit

Reddit, bilenleri için kusursuz bir hazine bilmeyenler içinse keşfedilmeyi bekleyen verimli topraklardır. Reddit’te her konudan içerik bulabildiğiniz gibi tasarım konusunda milyonlarca ücretsiz içeriğe sınırsız ulaşabilirisiniz. On binlerce subreddit arasında doğru subredditi bulduğunuzda gerçekten şaşırtıcı derecede ilham kaynağına ulaşabilirsiniz. Sadece tasarımcılar kendi tasarımlarını yüklemiyor, aktif subredditlerde programın hatasını ekran görüntüsü olarak paylaşırsanız da onlarca insan karşılıksız olarak size yardımcı olmaya çalışacaktır. Böylece tasarımcılar arasında da karşılıklı fayda sağlayabileceğiniz fazlasıyla verimli bir sitedir.

Bağlantı: Reddit

6. Canva

Canva, grafik tasarımcılar için posterler, sunumlar, şablonlar, illüstrasyonlar, animasyonlar ve sosyal medya içerikleri açısından birçok fayda sağlayan, ilham alabileceğiniz web ve mobil versiyonu ile tasarımcılar için şablonları kullanarak kolayca tasarım üretebileceğiniz bir tasarım platformudur.

Bağlantı: Canva

.

7. Deviant Art

Deviant Art adı üstünde sanat üzerine kurulu olan bu web site de diğer kullanıcıların pixel arttan gerçekçi çizimlere kadar her alanda dijital çizimlerine ulaşabilirsiniz. Eğer herhangi bir konuda çizimlere ulaşmak istiyorsanız rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ülkemizde nadiren bilinen bi site olan Deviant Art kesinlikle dijital çizim yapan herkesin ziyaret etmesi gereken bir web sitedir.

Bağlantı: Deviant art

8. Procreate Folio

Öncelikle bu sitede sadece Procreate çizimlerinin yayınlandığını belirterek başlamak istiyorum. Procreate uygulamasında çizilen çizimlerin yayınlandığı Procreate’in geliştiricileri tarafından kurulan bu sitede hem kendi portfolyonuzu oluşturabilir hem de diğer dijital artistlerin portfolyolarını inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda forum kaynaklı olan bölümünde diğer kullanıcılara sorular sorabilir veya renk paletleri ve fırça paketlerine ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Eğer aktif olarak Procreate kullanan bir sanatçıysanız ikinci işiniz kesinlikle Procreate Folio sitesini ziyaret etmek olmalıdır.

Bağlantı: Procreate Folio

9. Linkedin

Linkedin, bir tasarımcıyı freelance çalışmak için tam zamanlı, yarı zamanlı iş arayanları iş verenlerle buluşturan, tasarımcıların portfolyolarını paylaştığı, tasarımcılar için faydalı içeriklerin üretildiği bilgi paylaşımı yapılan bir sitedir. Eğer siz de freelance çalışmak için iş arıyorsanız, içeriklerden ve portfolyolardan ilham almak istiyorsanız tam size göre bir platform olacaktır.

Bağlantı: Linkedin

10. Dribbble

Dribbble, tasarımcılar için portfolyo ağırlıklı bir web sitedir. Hem kendi tasarımlarınızı yükleyebilirsiniz hem de diğer tasarımcılardan ilham alabilirsiniz. Sadece bununla sınırlı kalmıyor tabii ki. Ürün tasarımı, web tasarımı, animasyon, illüstrasyon, tipografi gibi kategorileri de bulunmaktadır. Tasarımcılar için ilham kaynağı olabilecek bu sitede diğer tasarımcıların tasarımlarına da yorum yapıp onlarla etkileşime geçebileceğiniz olanaklar sağlayan fazlasıyla işinize yarayabilecek bir sitedir.

Bağlantı: Dribbble

Tasarımlar için derlediğim ilham kayağı olabilecek 10 web sitenin sonuna geldik. Umarım sizin için faydalı olmuş ve hoşunuza gitmiştir. Sitelere göz atmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın ☺️

Yazar: Link Bilio

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

YORUMLAR

0 Comments

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir