Uzaktan Eğitim için Faydalı Olabilecek 5 Uygulama

24.03.2023 | 0 yorum

Dünyayı kasıp kavuran COVID-19, Türkiye’de de ciddi bir salgına sebep oldu ve bu nedenle eğitim dahil olmak üzere hayatın birçok alanında aksamalar yaşandı. Bu dönemlerde eğitim online bir şekilde video konferans uygulamaları üzerinden yürütülüyordu. Günümüzde ise 6 Şubat 2023’te yaşamış olduğumuz depremden dolayı 10 ilimiz felaket bir şekilde etkilendi ve binlerce öğrenci eğitim öğretim hayatına okullarında devam edemez oldu. Bu durum tüm Türkiye’yi çok derinden etkiledi ve eğitim öğretime ara verildikten sonra uzaktan eğitim sürecine geçildi. Uzaktan eğitim sürecinde öğrencilere fayda sağlayacak, dersleri yardımcı uygulamalarla kolayca yürütebilecekleri 5 adet uygulamayı sizler için derledim. 

Uzaktan Eğitim için Faydalı Olabilecek 5 Uygulama

1. Zoom

Zoom, kullanıcıların online olarak sesli ve görüntülü, görüşme ve toplantı yapmasına olanak sağlayan bir uygulamadır. Toplantı süresi belirleme özelliğinden dolayı toplantıların yanı sıra uzaktan eğitim süreçlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Eğitim aksamadan, ders materyallerini sistem üzerinden paylaşarak öğrencilerin dersi dinleyip, ders materyallerine ulaşmasına kolaylık sağlayan uzaktan eğitim için bir numaralı video konferans uygulamasıdır.

Web Sitesi Zoom

Google Play StoreZoom

App StoreZoom

2. Google Keep

Google Keep, Google’ın not alma uygulamasıdır. Android, IOS kullanıcıları için mobil uyumlu ve web sürümü olarak da kullanılabilir. Google Keep’ de notunuza başlık verme, sesli notlar ekleme, notları renklendirme, bağlantıları kaydetme, ortak çalışmaya davet etme, hatırlatıcı ayarlama ve not paylaşımı yapmak için fazlasıyla verimli bir uygulama. Eğer kağıda not almaktan hoşlanmıyorsanız bu şekilde not almayı mobil olarak daha keyifli hale getirebilir ve uzaktan eğitimde derslerinize keyifli bir şekilde devam edebilirsiniz.  

Web Sitesi Google Keep

Google Play StoreGoogle Keep

App StoreGoogle Keep

3. CamScanner

CamScanner, ödevlerinizde ve sınavlarınızda belgelerin taranmasında, Pdf dosyalarınızı birleştirmek, bölmek, sıkıştırmak ve metin eklemek üzere rahatlıkla Pdf düzenleyebileceğiniz bir uygulamadır. Uzaktan eğitim döneminde Pdf düzenlemek için derslerinize kolaylık sağlayacak ve dilediğiniz formata dönüştürebildiğiniz (word, excel, ppt, jpg) belge tarama ve paylaşma uygulamasıdır. 

Web Sitesi CamScanner

Google Play StoreCamScanner

App StoreCamScanner

4. Adobe Acrobat Reader

Adobe Acrobat Reader, mobil uygulamasıyla PDF’leri hızlı ve verimli bir şekilde görüntülemenizi, doldurmanızı, imzalamanızı ve bunlara yorum eklemenizi sağlar. Uzaktan eğitim dönemi genellikle Pdf ağırlıklı oluyor ve bu noktada Adobe Acrobat Reader, Pdfl’eri istediğiniz gibi düzenleme ve belgelerinizi tek bir yerden yönetebilme kolaylığına sizi davet ediyor.

Web Sitesi Adobe Acrobat Reader

Google Play StoreAdobe Acrobat Reader

App StoreAdobe Acrobat Reader

5. Speechnotes

Speechnotes, rahat ve etkili bir şekilde sesli notlar oluşturmanıza yarayan bir uygulamadır. Bir not oluşturmak için yapmanız gereken tek şey mikrofon butonuna dokunmak ve dikte etmeye başlamaktır. Speechnotes, sayesinde uzaktan eğitim sürecinde Pdf oluşturmak istediğinizde yazmak yerine sesli bir şekilde okuyarak kolayca Pdf oluşturabilirsiniz. 

Web Sitesi Speechnotes

Google Play StoreSpeechnotes

App StoreSpeechNotes+ (Alternatif uygulamasıdır ve ücretlidir)

Uzaktan eğitim hem öğrenciler hem de öğretmenler açısından çok zor bir süreçtir. Uzaktan eğitim sürecinde, derslerde ve sınavlarda kolaylık sağlayacak bu uygulamalar süreçleri sizler için daha da kolaylaştırabilir.

Yazar: Link Bilio

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

Test Hello 5

Test Hello 5

Ünlü sanatçı, komedyen Cem Yılmaz'ın bütün resmi internet ve sosyal medya adreslerine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Web Siteleri: Cem Yılmaz / Cmylmz  İnstagram:...

YORUMLAR

0 Comments

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir